Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Ruda Śląska

Wyprzedzić raka. Dzień profilaktyki w Rudzie Śląskiej

2.10.2012, Zadbaj o Zdrowie z ChSCh

26 września w Centrum Inicjatyw Społecznych w Starej Bykowinie odbył się Dzień Profilaktyki Antynowotworowej. W jego trakcie dr Małgorzata Nycz-Reska, ginekolog wygłosiła bardzo ciekawą prelekcję. W swoim wywodzie skupiła się zwłaszcza na trzech rodzajach nowotworu: piersi, szyjki macicy oraz jelita grubego.

Spotkanie odbyło się w ramach programu Nowe Życie Starej Bykowiny. Dr Małgorzata Nysz-Reska mówiła o tym, jak rozpoznawać symptomy choroby nowotworowej. Powinny to umieć  zwłaszcza osoby zagrożone - te, które znajdują się w tzw. grupie ryzyka. Innymi słowy, jeśli u nas w rodzinie były przypadki raka, powinniśmy szczególnie mieć się na baczności. Uzupełnieniem wykładu był pokaz slajdów.

Choroby nowotworowe są plagą naszych czasów. Co roku na świecie umiera z tego powodu 7,6 mln osób. Dotykają one ludzi w każdym wieku, od dzieci po osoby starsze. Nie wynaleziono na nie skutecznego lekarstwa. Bronić możemy się jedynie poprzez odpowiednią profilaktykę. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. By zmniejszyć ryzyko tej starsznej choroby, wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, stronić od używek. To tak niewiele, a możemy dzięki temu wiele zyskać. 

W spotkaniu wzięła także udział delegatura filii Chrzesćiajańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Rudzie Śląskiej. Wolontariuszki ChSCh były odpowiedzialne za stoisko ze zdrową, wegetariańską żywnością.

Program był adresowany przede wszystkim do kobiet. Oprócz ChSCh wzięły w nim udział także panie ze Stowarzyszenia Amazonek. Organizatorem spotkania był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

Czytaj więcej o projekcie Zadbaj o Zdrowie z ChSCh.

Tekst: Justyna Libera, red. aw

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

5 120 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Ruda Śląska
ul. Targowa 5
41-710 Ruda Śląska

Nr konta bankowego:
92 2030 0045 1110 0000 0278 5550

Kierownik: Mirosława Czarnecka
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 600 984 209

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij